lapocka fájdalom

A lapocka fájdalom lehetséges okai és kezelése

A lapocka fájdalom mögött nagyon sok ok meghúzódhat. Attól is függ, hogy melyik oldalon jelentkezik a panasz. Ha a lapocka alatt vagy között jelenik meg a fájdalom, esetleg zsibbadást tapasztal, lehet, hogy csak izomhúzódásról van szó. Az alábbiakban részletesen beszélünk a fájdalom okairól, valamint kitérünk a diagnosztikájára és a kezelési módokra is.

Ortopéd szakorvossal is várjuk!

A Nyugati térnél, a Bajcsy-Zsilinszky úti rendelőnkben a gyógytornán felül orvosi segítséget is igénybe vehet! (Bajcsy-Zsilinszky út 72.) Dr. Pánti Zsombor Imre ortopéd szakorvos minden csütörtökön 08:30 és 11:30 között tudja fogadni Önt.

Gyógytorna garanciával!

Amennyiben az állapotfelméréssel (1. alkalom) nem elégedett, mert nem azt kapta tőlünk amire számított, és azt a helyszínen jelzi nekünk, akkor nem kell kifizetnie az első alkalom árát! Sőt, ha a panasza olyan jellegű amire a gyógytorna nem tud megoldást nyújtani, akkor is ingyenes volt az állapotfelmérés az Ön számára.

Melyik csont a lapocka?

Először is fontos tisztázni, hogy a mely területről beszélünk, amikor lapocka fájdalomról van szó.

A lapockák (latinul scapula) a hát felső részén, két oldalon elhelyezkedő, háromszög alakú csontok. A kulcscsont és a lapocka együtt a vállövet alkotják, amely a vállízület mozgásában játssza a kulcsszerepet. A lapocka képes oldalra, felfelé és lefelé csúszni, valamint billenni a bordákon lehetővé téve, hogy a vállízületink minden irányban szabadon tudjon mozogni.

lapocka

A lapocka fájdalom okai csoportosítva

Izom eredetű problémák

Izomhúzódás: a lapocka fájdalom leggyakoribb oka. Izomhúzódásnak nevezzük azt az állapotot, amikor a lapocka körül kifáradásos fájdalom jelenik meg. Ezt a kar és felsőtest túlzott igénybevétele okozza. Ebben az esetben, nem csak a lapockát érinti a fájdalom, hanem a váll és a hát izmait is. Leggyakrabban egy új edzés kipróbálása, egy nehéz tárgy megemelése után vagy pedig rossz helyzetben való alvás miatt jelenik meg.

Fibromialgia vagy myofascialis szindróma: fibromialgia esetén olyan fájdalmas csomók jelennek meg a nyakon illetve a háton, amelyek komoly lapocka fájdalmat tudnak okozni. A myofascialis szindróma a test bármelyik részén megjelenő izomfájdalom. Mindkettő megjelenhet a lapockában is.

Rotátorköpeny gyulladása/szakadása: a rotátorköpenynek a váll mozgásában van kiemelt szerepe. Mivel ez az izomcsoport a lapockán tapad, így ennek gyulladása vagy szakadása lapocka fájdalommal járhat.

Pattanó lapocka szindróma:  A lapocka alatt húzódó feszes izmok és szalagok miatt a kar mozgatására pattanó hangot hallhatunk a lapockák felől.

Ide tartozó tünetek:

  • lapocka alatti fájdalom
  • lapockák közötti fájdalom

A csont és ízületi rendszert érintő kórképek

Törés: a lapocka a test egyik legnehezebben eltörhető csontja, ezért ez ritkán okoz lapocka fájdalmat. Csak nagysebességű autóbaleset vagy esés válthatja ki a törést, esetleg csontritkulás vagy a lapockát érintő daganat esetén, ami a csontállomány leépülésével is járhat.

Ízületi gyulladás: , de a gerincet, vállat és bordát érintő ízületi gyulladás is okozhat kisugárzó fájdalmat.

Gerincsérv vagy gerinccsatorna-szűkület: ha a porckorong kiboltosul, nyomás alá helyezi a nyaki idegeket, amely a karba és a nyakba is adhatnak kisugárzó fájdalmat, ami szintén érintheti a lapockát. Ugyanez igaz a gerinccsatorna-szűkületre, csak ott a szűkület okozza az idegek elnyomását.

Jellemző tünetek:

  • szúró fájdalom a lapocka alatt/belső oldalán

Ezeket a tüneteket tapasztalja? Azonnal szeretné elkezdeni a gyógytornát? Jelentkezzen be hozzánk online!

Szívbetegségek, amelyek lapocka fájdalmat okozhatnak

Erre a csoportra a legjellemzőbb tünet a mellkasi fájdalommal társuló lapocka alatti szúró fájdalom. Előfordulhat, hogy a szívet érintő betegségek egyik kísérő tünete a lapockát is érintheti.

Angina pectoris: a kifejezés mellkasi fájdalmat jelent, jellemzően a mellkasban, szegycsont mögött jelentkező éles fájdalom, ami gyakran bal vállba, lapockába, bal karba sugárzik. Verejtékezéssel, pulzusszám növekedéssel és halálfélelemmel jár. Bár ez a fájdalom legtöbbször a mellkas különböző pontjaiba sugárzik ki, előfordulhat, hogy a lapockát is érinti.

Perikarditisz: leggyakoribb tünete az éles, szúró jellegű mellkasi fájdalom. A szív nyálkahártya gyulladás tünetei fokozatosan vagy akár hirtelen is kialakulhatnak. A hátban, nyakban, karban is okozhat fájdalmat, s ha rekeszizom is érintett, akkor ez a lapockába is kisugározhat, amely jellemezően a bal oldali lapockánál jelentkezik.

Tüdőt érintő betegségek

Tüdő tumor: a daganat már a kifejlett állapotában okozhat váll, mellkasi és lapocka fájdalmat. Különösen a mezotelióma típusú tüdődaganat okozza ezeket a fájdalmakat, amely a mellhártyát támadja meg, valamint a pancoast-tumor, amely a tüdő felső csúcsán növekszik.

Légmell és tüdőembólia: az összeomlott tüdő és tüdőbe jutott vérrögök is okozhatnak lapocka fájdalmat.

Tünetek:

  • lapocka alatti szúró fájdalom
  • köhögéssel társuló, lapocka alatt megjelenő fájdalom

Az övsömör

Az övsömör betegséget külön ki kell emelnünk, amelyet a bárányhimlő vírusa okoz és általában bizsergő, égető fájdalmat generál a lapockánál. A lapocka fájdalom néhány nappal előbb jelentkezik, mint a kiütések, amelyek az érintett ideg mentén jelennek meg.

Has és medence betegségei, amelyek kisugározhatnak a lapockákba

Gyomorfekély, reflux: a gyomorfekély fájdalma, illetve a reflux miatt a nyelőcsövön feljutott gyomorsav maró hatása is okozhat lapocka fájdalmat, amely jellemzően a jobb oldalon jelenik meg.

Májbetegség: a májbetegség fájdalma a jobb oldali lapockába ad kisugárzó fájdalmat.

Epekő: a kövek görcsöket okozhatnak, s ez is adhat kisugárzó fájdalmat hátba, amely a lapockáktat is érintheti.

Laparoszkópos műtét: az operáció során gázzal töltik fel a hasüreget, ez a felfúvódás pedig az idegek irritációját okozza, így gyakran fájdalom jelentkezhet a műtét után a vállban, mellkasban és lapockában.

Hasat érintő daganatok: szintén okozhatnak kisugárzó fájdalmat a lapockába is.

Daganatok, amelyek áttétet adhatnak a lapockákba

A lapockába áttétet adhat például az emlő, tüdő, nyelőcső vagy vastagbélrák.

Lapocka fájdalom kezelése gyógytornászaink segítségével

A lapocka fájdalom okának diagnosztizálása

Ha néhány napnál tovább fennáll a fájdalom, érdemes felkeresni egy szakembert. Mivel a fájdalomnak sok oka lehet, ezért a szakorvos először részletesen kikérdezi, majd fizikális vizsgálatot végez. Ezt követik az egyéb, képalkotó eljárások, mint például röntgen, CT, MRI, PET. Ezekkel pontosabb képet kapnak a probléma okáról. A szívet érintő probléma kizárására EKG, terheléses és szívultrahang vizsgálatot, míg a hasat érintő betegségek esetén endoszkópos vizsgálatokat, hasi CT-t és hasi ultrahangot végeznek.

A lapocka fájdalom kezelése

A fájdalom kezelése minden esetben az ok kiderítése után kezdődik meg, addig csak a tüneteket enyhítik. A fent részletezett betegségek legtöbbjénél további kezelési eljárás szintén szakorvosi döntést igényel.

Ha a fájdalom izomeredetű, az orvos konzervatív terápiát javasol. Ilyenkor fontos a pihenés, a lapocka körüli izomzat masszírozása. A nem-szteroid gyulladáscsökkentők és fájdalomcsillapítók is hatékonyak, ezeket a gyógyszertárakban vény nélkül be tudja szerezni.

Bármi is okozza a lapocka fájdalmát, a konzervatív terápiában kiemelt szerepet játszik a gyógytorna, amely nem csak a mozgásfunkcióra van jótékony hatással, de a vérkeringést is serkenti, amely gyorsítja az anyagcsere folyamatokat.

A lapocka fájdalom szövődménye gyógytorna kezelés hiányában

Gyógytorna kezelés hiányában a fájdalom állandósul, és az ebből eredő izomgörcsök miatt csomók alakulnak ki, amelyek további, akár távolabbi területeken is okozhatnak tüneteket. Minél hamarabb kerül sor fizioterápiás kezelésre, annál könnyebb lesz a fájdalom pontos okát és lokalizációját kideríteni.

lapocka fájdalom

Ezért hatékony kezelési mód lapocka fájdalom esetén a gyógytorna

Ha mozgásszervi probléma áll a fájdalom hátterében, először is fontos kideríteni a pontos okot, majd ez után következhet a szakember által vezetett, célzott gyógytorna terápia.

Rendelőnkben az ok kiderítése egy 1 órás állapotfelméréssel kezdődik, amely során olyan alapos kivizsgálásban lesz része, amilyet még nem tapasztalt! Első alkalommal részletesen kikérdezzük a panaszairól, mióta állnak fenn a tünetek, emlékszik-e kiváltó okra? Az állapotfelmérésnek része egy fizikális vizsgálat, amely a váll és a hát mozgásai mellett a teljes test vizsgálatára kiterjed. Ez azért fontos, mert ha bárhol statikai probléma lép fel a testben, az kihatással lehet távolabbi területekre is. Ezzel tehát elősegítjük a valódi ok tisztázását.

Ha megtaláltuk az okot és felállítottuk a mozgásszervi diagnózist, egy egyéni kezelési terv kidolgozása következik. Ez alapján kezdődik meg a gyógytorna, amely aktív és passzív gyakorlatsorokból áll.

Lapocka fájdalom esetén legfontosabb a lapocka körüli izmok nyújtása, amelyre stretching technikát alkalmazunk. Az izmok lazítását szintén segíti a fascia terápia, amely a csontokat és belső szerveket összekötő kötőszövetes hártya kezelésén alapul. Manuálterápiával, azaz speciális, kézzel kivitelezett műfogásokkal is sikeresen tudjuk kezelni a fájdalom kiváltó okait.

A nyújtó technikák mellett az erősítésre is nagy hangsúlyt fektetünk, amellyel az izomegyensúlyt állítjuk helyre és javítjuk a testtartást, ezáltal elősegítve az ízületekben a helyes mozgás létrejöttét. A kezelésnek ezen a részén olyan izomzat felépítésén dolgozunk, amely hosszú távon biztosítja, hogy egy újabb fájdalom ne alakuljon ki.

Pácienseink közül 10-ből 7 ember már az első alkalmak után érzi a fájdalom enyhülését, és később is jelentős javulásról számolnak be. Könnyedebb a mozgásuk, a testtartásukban nem érzik a görcsösséget, és nem félnek egy újabb fájdalom kialakulásától sem.

Rendelőnkben több éves tapasztalattal rendelkező gyógytornászaink közül választhat terapeutát, akiknek bemutatkozóját elolvashatja a honlapunkon. Akár már holnap megkezdheti nálunk a gyógytornát, az állapotfelmérés után pedig lehetősége van online konzultációt is kérni. Továbbá a fent is felsorolt, különböző kezeléseink nem járnak Önnek plusz költséggel, nálunk minden egy áron van és SZÉP kártyával vagy Egészségpénztári kártyával is fizethet!

Lapocka, vagy hátpanasza van? Kérjen időpontot és segítünk! 

Az alábbi gombra kattintva már akár 2 munkanapon belül foglalhat hozzánk időpontot az első alkalomra, amely egy részletes állapotfelmérés. Gyógytornászaink a legprofibbak az Ön hátpanaszának gyógyításában!  ↓