bursitis

A nyáktömlő gyulladás vagy bursitis: A gyógytornász válaszol

Érzékeny a válla vagy a térde? Esetleg be is duzzadt, és ha megfogja, akkor melegnek érzi? A nyáktömlő gyulladásról kevesen hallottak még, sőt, néha más kórképekkel is összekeverhetik. Cikkünkben a bursitis esetén felmerülő kérdésekre szakképzett gyógytornász válaszol. Beszélünk arról mi is az a bursa és a bursitis, mi okozhatja a gyulladást, a tüneteiről, milyen kezelési módjai vannak és hogyan segíthet a gyógytorna.

Ortopéd szakorvossal is várjuk!

A Nyugati térnél, a Bajcsy-Zsilinszky úti rendelőnkben a gyógytornán felül orvosi segítséget is igénybe vehet! (Bajcsy-Zsilinszky út 72.) Dr. Pánti Zsombor Imre ortopéd szakorvos minden csütörtökön 08:30 és 11:30 között tudja fogadni Önt.

Gyógytorna garanciával!

Amennyiben az állapotfelméréssel (1. alkalom) nem elégedett, mert nem azt kapta tőlünk amire számított, és azt a helyszínen jelzi nekünk, akkor nem kell kifizetnie az első alkalom árát! Sőt, ha a panasza olyan jellegű amire a gyógytorna nem tud megoldást nyújtani, akkor is ingyenes volt az állapotfelmérés az Ön számára.

Mi az a nyáktömlő?

A nyáktömlők (bursa) ízületi hártyából álló folyadékkal telt tömlők, amelyek a csontok, inak, izmok között helyezkednek el. Lényeges feladatuk a súrlódás, a nyíróerők és a kívülről érkező nyomás csökkentése az adott területen, mozgás során. A legtöbb nyáktömlő a térd körül helyezkedik el (oldalanként 11 darab), a vállnál oldalanként 8 darabot találunk, testszerte körülbelül 70 nyáktömlő segít a gördülékenyebb mozgásban.

nyáktömlő

Mi a nyáktömlő gyulladás?

Nyáktömlő gyulladás (bursitis) esetén az azt alkotó ízületi hártya gyulladásáról beszélünk. A folyamat kezdetén az ízületi hártya megvastagodik és több ízületi folyadékot termel, aminek hatására a tömlő megduzzad, esetleg be is vérezhet.

Mely testrészeket érint leggyakrabban a bursitis?

Leggyakrabban az alábbi testrészeknél fordul elő bursitis:

  • térd: leggyakoribb a prepatelláris (térd előtt elhelyezkedő) bursa gyulladása
  • boka: Achilles-ín tapadásánál, a sarok feletti bursa
  • könyök: könyökcsúcs feletti bursa gyulladása
  • váll: a vállcsúcs és a váll ízület közötti térben elhelyezkedő bursa gyulladása

Mik a bursitis fő okai?

  1. Sérülés: olyan ismétlődő nyomás vagy kisebb traumák okozhatják a nyáktömlő gyulladását, amelyek hosszabb ideje állnak fenn. Ezekben az esetekben steril gyulladásról beszélünk. A térd bursitise gyakori például olyan pácienseknél, akik munkájuk során sokszor térdelve dolgoznak, azaz a takarítónők, kertészek vagy burkolók esetében.
  2. Fertőzés: főként legyengült immunrendszer esetén (pl.: diabetes), ha sérülés miatt valamilyen kórokozó jut a szervezetbe, az akár a bőr felszínéhez közeli nyáktömlők gyulladásához és gennyesedéséhez is vezethet.
  3. Betegségek: másodlagosan fordulhat elő bursitis köszvény vagy rheumatoid arthritis esetén

Mik a nyáktömlő gyulladás tünetei?

Legjellemzőbb tünetek közé tartozik az adott terület:

  • érzékenysége
  • melegsége
  • duzzanata

A felgyülemlett folyadék miatt a nyáktömlő kitapintható, illetve ultrahangos felvételen jól látható. A fájdalom főként fizikai igénybevételkor jelenik meg, és idővel egyre rosszabb lesz, végül nyugalmi helyzetben sem múlik el. Az érintett végtagot nyomás alá helyezve (pl.: éjszaka ráfekszik) szintén erős fájdalmat érezhet. Minél tovább tart ez az állapot, minél tovább erősödik a gyulladás és a fájdalom, annál nehezebben tudja terhelni a panaszos területet. Ez azonban a mozgás beszűkülésével jár, tehát a hétköznapi mozgásokban akadályozottá válik.

Nem jellemző, de a bursák gennyes gyulladása esetén az előfordulhatnak az alábbi tünetek:

  • láz
  • hidegrázás
  • étvágytalanság
  • levertség

Olyan gyógytornászt keres, aki türelemmel és empátiával fordul Ön felé és eredményesen tudja kezelni a panaszait? Tekintse meg gyógytornászaink bemutatkozóját!

Milyen kezelési lehetőségei vannak a bursitisnek?

Első és legfontosabb teendő a gyulladás csökkentése. Ha a gyulladást sérülés váltotta ki, akkor érdemes az érintett végtagot pihentetni, hűteni, illetve ajánlott nem-szteroid alapú gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító gyógyszerek szedése is. A hideg vizes borogatást érdemes napi 2-3 alkalommal 15-20 percig alkalmazni, ügyelve arra, hogy a hideg tasak és a bőre közé mindig helyezzen egy száraz textíliát! Ez segít megakadályozni a bőr fagyását.

Ezek a módszerek általában hatékonyak a nyáktömlő gyulladás kezelése szempontjából, azonban bizonyos esetekben, például, ha a nyáktömlő gyulladást fertőzés váltotta ki, szükség lehet orvos bevonására, aki ilyenkor szteroidos injekciót vagy antibiotikumot javasolhat.

Ritka esetekben műtétre is sor kerülhet. A felületesen elhelyezkedő, gyulladt nyáktömlőknél szóba jöhet az érintett tömlő megszúrása, amely hatékony módszer a gyulladásos folyadék lecsapolásában, illetve, hogy kortizont fecskendezzenek be. Bakterális fertőzés okozta bursitis esetén műtéti után megnyithatják a nyáktömlőket és a folyadék elvezetésére egy dréncsövet helyeznek be. Még ritkább esetben szükséges lehet a nyáktömlő teljes eltávolítása. A műtétek után nyomókötést helyeznek a sebre és az ízületet átmenetileg rögzítik.

Nyáktömlő gyulladás kezelése gyógytornászaink segítségével

Hogyan segíthet a gyógytorna nyáktömlő gyulladás esetén?

Ha a fájdalom és a gyulladás mérséklődött megkezdődhet a gyógytorna. Először is fontos kideríteni, hogy mi okozta a bursitist. Ha a háttérben sérülés, túlterhelés és ismétlődő mikrotraumák állnak, akkor a gyógytorna célja a statikai problémák rendezése és a panaszos terület körüli izomzat egyensúlyának helyreállítása lesz. Ezek együttesen nem csak a tüneteket enyhítik, hanem megakadályozzák egy újabb gyulladás kialakulását. A gyógytorna célja továbbá a teljes mozgásterjedelem visszanyerése, hiszen a fájdalom és a gyulladás mozgásbeszűküléshez vezet a panaszos ízületben.

Mi történik, ha bursitis után nem jár gyógytornára?

Azonban ha a nyáktömlő gyulladás oka gyógytornával nincs kezelve, sajnos újabb és újabb panaszok kialakulására lehet számítani. Ha statikailag nem megfelelő az érintett végtag mozgása, az állandó súrlódásokhoz, dörzsölésekhez vezet, tehát a visszatérő mikrotraumák továbbra is fennállnak, az ízületi hártya irritációját okozva ezzel. Ez nem csak állandó fájdalommal és gyulladással jár, hanem az érintett ízület mozgástartománya jelentős csökkenésével is. A mindennapokban ez az alaptevékenységek kivitelezésében is nehezítettséget okoz, ha például a váll érintett, akkor reggelente nehéz és fájdalmas lesz a fésülködés.

Hogyan zajlik a bursitis gyógytornája?

Rendelőnkben több éves szakmai tapasztalattal rendelkező gyógytornászaink nem csak az aktuális tüneteit kezelik, hanem a bursitis kiváltó oka kapja a központi szerepet. Első lépésként egy 1 órás, alapos állapotfelméréssel és fizikális vizsgálattal kiderítik, pontosan mi válthatja ki a gyulladást, és ez alapján egy egyéni kezelési tervet állítanak fel. Ez után, figyelembe véve az Ön fájdalomküszöbét, megkezdődik az aktív gyógytorna. Kiegészítő terápiaként fascia terápiát és tapeing technikát is alkalmazunk, amelyek egyaránt hatékonyak az izmok fellazításában és a felgyülemlett folyadék elvezetésében. Már az első alkalom után érezni fogja a változást az érintett területen, például az alapvető mozdulatokat sikeresen, fájdalom nélkül tudja kivitelezni és a hétköznapi mozgások újra könnyedebbek lesznek.

Fontos kiemelni, hogy a fent említett fascia és tapeing kezelések nem járnak plusz költséggel és nálunk SZÉP kártyával, valamint Egészségpénztári kártyával is fizethet.

Ízületi / nyáktömlő gyulladási panasza van? Kérjen időpontot online és segítünk! 

Az alábbi gombra kattintva már akár 2 munkanapon belül foglalhat hozzánk időpontot az első alkalomra, amely egy részletes állapotfelmérés. Gyógytornászaink a legprofibbak az Ön panaszának a gyógyításában!  ↓